Markalar

Çizgi İzleyen Robot Kitleri

Çizgi İzleyen Robot Kitleri hakkında

Çizgi izleyen robot kitleri, çizgi izleyen robotlar yapabilmeniz için derlenmiş setlerdir. Çizgi izleyen robotlar bir pist üzerinde önceden belirlenmiş ayırt edici bir renge sahip bir çizgiyi takip etmesi amacıyla üretilen robotlardır. Çizgi izleyen robot uygulamaları robotiğin en temel uygulamalarındandır. Çizgi izleyen robot kitleri ile robotiğin temeli olan sensör, kontrol ve eyleyici ilişkileri çok basit bir şekilde öğrenilebilir.

Devamını oku

Çizgi izleyen robotlarda robotun ön kısmındaki sensörler çizginin robota göre pozisyonunu saptarlar. Kontrolcü kısmı sensörden gelen verileri işleyerek çizgi durumuna göre uygulanması gereken harekete karar verir ve eyleyici kısmı kontrolcüde alınan karara göre seçilen hareketi uygular. Bu hareketler robotun iki motorunun birbirine göre hızlarının kontrolüdür. Çizginin pozisyonuna göre robotun düz gitmesi ya da sağa veya sola dönmesi gerekmektedir. Alınan karara göre motorlar uygun hızlara çekilerek robotun sürekli olarak çizgiyi takip etmesi sağlanır. Çizgi takip etme şartı sağlandıktan sonra kontrolcü üzerinde yapılacak ince kontrol ayarları ile robotun çizgiyi takip ederken hızını da mümkün olduğunca yüksek tutması amaçlanmaktadır.

Çizgi izleyen robotlar sadece basit uygulamalar olarak düşünülmemelidir. Ülkemizde de geleneksel olarak yapılan çizgi izleyen robot yarışmalarında birçok çizgi izleyen robot oldukça karmaşık pistlerde, başarıyla yarışmaktadırlar.

Gizle

Göster:
Sırala:
Çizgi İzleyen Robot Kiti - Çigor Yeni
Proje Ödevleri ve Robot Yarışmaları İçin Uygundur Robotun programı ücretsiz olarak verilmektedi..
318,60TL KDV Hariç: 270,00TL