Fiyatı
Markalar

Çoklu Sensör Kartları

Çoklu Sensör Kartları hakkında

Çoklu sensör kartları beraber kullanıma uygun birden fazla sensörün bir arada bulunduğu sensör kartlarıdır. Bu kartlar genellikle uçan araçlarda kullanılmaktadır. Bunun nedeni uçan araçların çok sayıda sensöre ihtiyaç duyması ve kısıtlı alanlara sahip olmalarıdır. Bu kartlarda sıklıkla ivmeölçer, jiroskop, manyetometre ve barometre sensörlerinin iki ile dört arasında kombinasyonları bulunur.

Devamını oku

Çoklu sensör kartları aynı zamanda IMU(inertial measurement unit/eylemsizlik ölçüm ünitesi) olarak da adlandırılır. Bunun nedeni çoğunlukla uçuş kontrolü amacıyla üretilmeleridir. Bu kartlarda sıklıkla kullanılan üç sensör; ivmeölçer, manyetometre (manyetik sensör) ve jiroskoptur. İvmeölçer ile üç eksende ivme bilgisi, jiroskop ile üç eksende açısal hız bilgisi ve manyetometre ile yön bilgisi elde etmek mümkündür. Bu nedenle bu üç sensörden oluşan çoklu sensör kartlarına 9 serbestlik dereceli IMU denilebilir. Üç sensör ve 9 serbestlik derecesine ek olarak karta eklenen bir basınç sensörü ile yükseklik bilgisi de alınabilir. Bu kartlara 10 serbestlik dereceli IMU denir. En sık karşılaşılan çoklu sensör kartları 9 ya da 10 serbestlik derecesine sahip olsa da farklı serbestlik derecelerine sahip çoklu sensör kartları da bulunmaktadır.

Çoklu sensör kartları, çok fazla veri okuması yaptığı için genellikle bu okumaları seri port üzerinden dijital olarak iletir. Sensörlerin tekil kullanımlarında analog çıkışlara da rastlansa da çoklu sensör kartlarında analog çıkış tercih edilmez.

Gizle

Göster:
Sırala:
GY-6050/ MPU6050 6-Eksen Jiroskop İvmeölçer Sensör Modülü MPU6050 entegre devresi tabanlı bir sensör..
21,81TL KDV Hariç: 18,48TL
MPU-9250 9DOF Manyetik-İvmeölçer-Jiroskop Modülü, 9 serbestlik derecesinde ölçüm yapabilen MPU9150 3..
69,05TL KDV Hariç: 58,52TL