Fiyatı
Markalar

Jiroskop

Jiroskop hakkında

Jiroskoplar dönme eksenleri herhangi bir oryantasyonu alabilecek şekilde serbest olan dönen bir disk ya da tekerdir. Dönüş sırasında jiroskop ekseni momentumun korunması yasasına uygun olarak sabitlendiği noktanın eğiminden ya da dönüşünden etkilenmez. Bu nedenle jiroskoplar oryantasyon ölçümü ya da sabitlemesi amacıyla kullanılabilirler.

Devamını oku

Farklı çalışma prensiplerine sahip jiroskoplar da bulunmaktadır. Bunlar arasında ticari araçlarda kullanılan elektronik ya da mikroçip olarak paketlenmiş mikro-elektromekanik (MEM) jiroskoplar, sabit durum çember lazerli, fiber optik jiroskoplar ve yüksek hassaslıkta kuantum jiroskopları sayılabilir.

Jiroskop manyetik pusulaların çalışmadığı ya da yeterince yüksek doğrulukta olmadığı uygulamalarda kullanılır. Bu uygulamalara örnek olarak Hubble teleskopu, kıtalararası balistik füzeler ve RC helikopterler ve insansız hava araçlarının stabilizasyonu verilebilir. Aynı zamanda jiroskoplar yüksek kesinlikleri nedeniyle tünel kazıları sırasında yönü sabit tutmak amacıyla jiroteodolitlerde (gyrotheodolite: jroskop ve teodolitten oluşan bir araç, teodolitler rasathanelerde teleskopların bakış açılarını ayarlamak amacıyla kullanılan araçlardır). Jiroskoplar gemilerde, uçaklarda ve uzay araçlarında normal pusulalar yerine jiropusula yapmak amacıyla da kullanılır.

Gizle

Göster:
Sırala:
GY-6050/ MPU6050 6-Eksen Jiroskop İvmeölçer Sensör Modülü MPU6050 entegre devresi tabanlı bir sensör..
21,81TL KDV Hariç: 18,48TL
MPU-9250 9DOF Manyetik-İvmeölçer-Jiroskop Modülü, 9 serbestlik derecesinde ölçüm yapabilen MPU9150 3..
69,05TL KDV Hariç: 58,52TL