Kanat Çırpan Robotlar

Kanat Çırpan Robotlar hakkında

Kanat çırpan robotlar, kuşlar ve bazı böcekler gibi kanatlarını çırparak uçan robotlardır. Bu robotların tasarımlarında genellikle biyolojik karşılıkları olan kuşlar ve kanatlı böcekler temel alınır. Bu robotların geliştirilmelerindeki amaç doğadaki karşılıkları kuşlar ve böcekler gibi küçük boyutlu, yüksek manevra kabiliyetine sahip ve havada asılı kalabilen robotlar yaratmaktır. Kanat çırpan robotların en büyük avantajları hem pervaneli robotlar gibi yüksek manevra kabiliyetleri olması hem de kanatları yardımıyla kuşlar gibi havada süzülerek düşük enerji ile havada kalabilmeleridir.

Devamını oku

Kanat çırpan robotlar enerji kullanımı açısından verimli robotlar olmalarına rağmen taşıma kapasiteleri oldukça düşüktür. Tasarımcılar açısından en büyük zorluk ise robotların hafif olmalarını sağlamak gerekliliğidir. Aynı kuşlar ve böcekler gibi kanat çırpan robotlar da diğer alternatiflerine oranla oldukça hafif olmak durumundadırlar.

Kanat çırpan robotlar sürü robotik uygulamaları için uygun robotlardır. Hem hava gibi ortam koşullarının koordinasyon açısından daha az problemli olduğu bir ortamda çalışmalarından hem de küçük ve hafif olmaları kanat çırpan robotların sürü robotik uygulamaları için uygun robotlar yapmaktadır.

Genel olarak uçan robotlarla ilgili ilginç uygulamalar yapan Alman Festo firmasının kanat çırpan robotlarla ilgili de çok önemli çalışmaları ve prototipleri vardır. Firmanın kuşlar ve arılardan ilham alan kanat çırpan robot prototipleri bulunmaktadır.

Gizle

Bu kategoride ürün bulunamadı.