Kartezyen Robot

Kartezyen Robot hakkında

Kartezyen robot 3 eksen üzerinde lineer hareket eden robot tipidir. Eyleyici yapıları dönel olsa da eksen hareketleri doğrusaldır. Bu robotların avantajları 3 eksende çalıştıkları için daha az hata payı olması ve yüksek hassasiyetlere sahip olabilmeleridir. Bu nedenle CNC ve 3 boyutlu yazıcı gibi hassasiyetin önem taşıdığı uygulamalarda sıklıkla kullanılırlar. Bu uygulamalar dışında sağlam yapıları sayesinde büyük yükleri taşımak için de tercih edilebilirler.

Devamını oku

Kartezyen robot basit tasarımı ile kolay hesaplanabilir ters kinematik ilişkilere sahiptir. Aynı zamanda robotun ucundaki aracın pozisyonu eksen pozisyonlarına eşit olduğu için bu hesaplarda da bir zorluk yoktur. Bu sayede de uç aracın istenen pozisyona nasıl gidebileceği kolaylıkla hesaplanabilir.

Kartezyen robot, sabit robotlar arasında en basitleri olarak gösterilebilirler. 3 eksenli olmaları ve eksenlerinin lineer hareket ediyor olması, ters kinematik hesapların yanında bu robotların tasarımlarını da oldukça sade hale getirmektedir. Sade tasarımları ve daha çok eksenli robotlara göre daha kolay programlanabilir olmalar kartezyen robot tipinin hobi robotikle uğraşan kişiler tarafından merakla takip edilmesini sağlamaktadır. Ev yapımı hobi 3 boyutlu yazıcılar hatta CNC makineleri kartezyen robot tasarımlarının sadeliği ve kolay programlanabilir olmasındandır.

Gizle

Bu kategoride ürün bulunamadı.