Paletli Robotlar

Paletli Robotlar hakkında

Paletli Robotlar ilerlemek için tekerlekleri yerine tanklar gibi paletlerini kullanan robotlardır. Bu ilerleme yöntemi düzensiz zeminlerde paletli robotlara büyük avantaj sağlar. Aynı zamanda paletli robotlar yumuşak ya da kaygan zeminlerde de tekerlekli alternatiflerine göre daha avantajlıdırlar. Paletler yerle temas alanını genişlettiği için robotun ağırlığı daha geniş bir yüzeye dağılır ve paletli robotların karlı ya da çamurlu zeminlerde tekerlekli alternatifleri gibi saplanmasını engeller. Bu nedenle paletli robotların ağırlık toleransları tekerlekli alternatiflerine göre daha yüksektir.

Devamını oku

Paletli robotların büyük avantajlarının yanında dezavantajları da bulunmaktadır. Palet mekanizması tekerleklere göre maliyeti daha yüksek bir elemandır. Bu nedenle paletli robotların maliyetleri tekerlekli alternatiflerine göre genellikle daha yüksektir. Bunun yanında palet mekanizması oldukça karmaşık bir mekanizmadır ve maliyetinin yanında düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir. Tekerlek gibi basit bir mekanizma olmadığından paletlerde tekerleklere oranla daha sık bozulmalarla karşılaşılır.

Paletli robotlar yön kontrollerini dört tekerlekli robotlara benzer şekilde paletlerin arasındaki hız farkı ile sağlarlar. Ancak kayma ve pozisyon sapması gibi durumlar dört tekerlekli robotlara oranla daha az görülür çünkü paletlerin yüzey alanları daha geniştir.

Gizle

Bu kategoride ürün bulunamadı.