Fiyatı
Markalar

RF Modül

RF Modül hakkında

RF modüller (radyo frekans modülleri) iki cihaz arasında radyo frekansında sinyaller iletmek ya da almak amacıyla kullanılan küçük elektronik araçlardır. Gömülü sistemlerde, diğer sistemlerle kablosuz olarak haberleşmek büyük önem taşımaktadır. Bu kablosuz haberleşme optik olarak ya da radyo frekansları ile taşınabilir. Radyo frekansı birçok uygulamada optik haberleşmeden önce tercih edilir çünkü optik haberleşme için görüş alanı gerekmektedir. Radyo frekansı üzerinden haberleşmek için görüş alanı gerekli değildir. RF haberleşmesi için bir alıcı verici çifti bulunmalıdır.

Devamını oku

RF modüller, radyo devresi kurmanın çok karmaşık ve zor olması nedeniyle elektronik projelerde sık kullanılırlar. Bu nedenle tasarımcılar genellikle hazır modülleri kullanarak haberleşme yapabilecek devreler hazırlayarak radyo frekansı üzerinden veri gönderme işini modüle bırakırlar.

RF modüller genellikle garaj kapıları, kablosuz alarm sistemleri, endüstriyel uzaktan kumandalar, akıllı sensör uygulamaları ve kablosuz ev otomasyon sistemleri gibi küçük ve orta büyüklükte uygulamalarda tercih edilirler. Bunlar dışında eski kızılötesi haberleşme sistemleri de genellikle RF uygulamalarla değiştirilmektedir. Haberleşmenin sağlanması için görüş alanını gerekmemesi bu değişimi avantajlı kılmaktadır.

Ticari RF modüller değişik frekanslarda çalışabilirler. RF modüllerin çalıştığı bu bantlara ISM (industrial-scientific-medical / endüstriyel-bilimsel-medikal) adı verilir. Bu frekanslar 433.92MHz, 915MHz ve 2400MHz’dir. Frekansların bu şekilde seçilmesinin sebebi uluslar arası düzenlemelerdir. Kısa mesafeli araçlar aynı zamanda lisanssız olarak 315MHz ve 868MHz frekanslarında da çalışabilirler.

RF modüller ile haberleşme Zigbee, Bluetooth veya Wi-Fi gibi belirlenmiş protokollerle yapılabileceği gibi, kullanıcıya özel protokoller de kullanmak mümkündür.

Gizle

Göster:
Sırala:
RC522 RFID Okuyucu 13.56 MhzRC522 RFID kartı, NFC frekansı olan 13,56 MHz frekansında çalışan ta..
13,04TL KDV Hariç: 11,05TL
Bu ürün, Arduino/ARM/MCU/WL ile uyumlu bir çift 433Mhz RF Alıcı ve Verici içerir. 433Mh..
16,61TL KDV Hariç: 14,07TL
433MHz RF Uzun Menzilli 2Km Alıcı / Verici Çifti, oldukça uzun menzile sahip 433Mhz RF bağlantı kiti..
120,39TL KDV Hariç: 102,02TL
Crazyradio 2.4GHz nRF24LU1 USB Radio, nRF24LU1+ çipini temel alan 2.4GHz frekanslı Crazyflie Nano Qu..
124,54TL KDV Hariç: 105,54TL