Fiyatı
Kategoriler
Markalar

Servo Motor

Servo Motor hakkında

Servo motorlar, yüksek doğrulukta pozisyon, hız veya ivme kontrolü yapmak için kullanılan döner eyleyicilerdir. Servo motorlar uygun bir motorun, bir geribesleme sensörü ile birleştirilerek çalışması ile oluşurlar. Bu motorların aynı zamanda nispeten daha komplike bir sürücüleri bulunur. Servo motorlar aslında değişik bir motor tipi değildir. Servo motor ile kastedilen genellikle pozisyon kontrolü amacıyla kurulan bir kapalı çevrim kontrol sistemidir. Bu sisteme servo mekanizması da denilebilir. Servo motorlar robotik, CNC makineleri ve otomasyon sistemlerinde sıklıkla kullanılır.

Devamını oku

Servo mekanizmalarında kullanılan motorlar genellikle fırçalı DC motorlardır. Sensör olarak basit uygulamalarda potansiyometreler kullanılmaktadır. Biraz daha gelişmiş uygulamalarda sabit ya da sayım yapan enkoderler kullanılır. Potansiyometre ya da enkoderden gelen pozisyon verisi ile istenen pozisyon arasındaki fark kontrol sistemi tarafından işlenerek motor istenen yöne doğru belirli bir hızla sürülür. Servo mekanizmalarında kullanılan kontrol yöntemi de önemlidir. Basit servo motorlarda basit bir on-off kontrol mekanizması bulunsa da genellikle PID kontrol uygulanır.

Genellikle ikisi de pozisyon kontrol sistemlerinde kullanıldığından servo motorlarla step motorlar sürekli karşılaştırılırlar. Servo motorlar enerji verimliliği ve pozisyon doğruluğu açısından step motorlara oranla daha yüksek performansa sahiptirler. Servo motorlar istenen pozisyonla anlık pozisyonu arasında bir fark olduğu zaman çalışırlar ve sonrasında çalışmayı bırakıp minimum enerji harcarlar. Step motorlarda ise durum farklıdır. Çünkü step motorlar şaft pozisyonunu sabit tutmak için de sürekli olarak enerji harcamak zorundadırlar. Bu durumda sürekli olarak step motorun aynı bobini aktif olacağından bu motorlarda ısınma problemi sık yaşanır.

Gizle

Göster:
Sırala:
Makeblock Soket Kapağı Vidası, Düğme Başlığı Soket Kapağı Vidası ile kademeli olarak değiştirilecek ..
265,15TL KDV Hariç: 224,70TL
..
113,28TL KDV Hariç: 96,00TL
Ürün Hakkında MG945 Servo Motor - Metal Dişli - Tower Pro, Futaba kumandalarla uyumlu, ..
84,96TL KDV Hariç: 72,00TL
Ürün Hakkında SG90 Servo Motor - Tower Pro, Futaba kumandalarla uyumlu, RC projelerde k..
21,24TL KDV Hariç: 18,00TL
..
38,94TL KDV Hariç: 33,00TL
Ürün Hakkında MG995 Servo Motor - Metal Dişli - Tower Pro, Futaba kumandalarla uyumlu, ..
56,64TL KDV Hariç: 48,00TL
HS-322HD Servo Motor Hitec’in devrim niteliğindeki KarboniteT dişli kutularını kullanmaktadır. Bu di..
84,96TL KDV Hariç: 72,00TL
Adafruit Tam Tur Dönen Mikro Servo - FS90R sadece bir pozisyona doğru ilerlemek yerine sürekli olara..
74,34TL KDV Hariç: 63,00TL
Adafruit Tam Tur Dönen Servo - FeeTech FS5103R sadece bir pozisyona doğru ilerlemek yerine sürekli o..
120,36TL KDV Hariç: 102,00TL