Fiyatı
Markalar

Tilt Sensör

Tilt Sensör hakkında

Tilt sensörleri oryantasyon ya da eğimi saptamak amacıyla kullanılan sensörlerdir. Bu sensörler düşük maliyetli ve düşük güç tüketimlidirler. Tilt sensörleri doğru kullanılırlarsa çok uzun süre kullanılabilirler. Basit yapıları nedeniyle oyuncaklar ve basit uygulamalarda çok tercih edilirler. Çoğunlukla “civa anahtarları”, “tilt anahtarları” ya da “döner top sensörleri” olarak adlandırılırlar.

Tilt sensörleri genellikle içi oyuk silindirik şekillerde olurlar. Silindirik olmayan şekilleri de vardır. Bu oyuğun içinde serbest hareket eden iletken bir madde bulunur. Bu madde bir civa damlası veya dönen bir top olabilir. Oyuğun bir ucunda iki adet iletkenden oluşan kutuplar bulunur. Sensör eğildiği zaman iletken hareketli madde bu uca gelir ve iki iletken kısa devre yapar.

Devamını oku

Eski tilt sensörü uygulamalarında civa oldukça sık kullanılmıştır. Ancak aşırı toksik olması sebebiyle günümüzde civalı tilt anahtarı kullanımı oldukça azalmıştır. Civa kullanımının avantajı damlanın yeterince yoğun olması ve zıplamamasıdır. Bu sayede anahtar titreşimden kötü etkilenmez. Diğer yandan top şekilli sensörler ise kolay üretilebilir, çatlamaz ve çevre kirliliğine yol açmaz.

Tilt sensörleri, ivmeölçerler kadar kesin ve doğru çalışmasa da hareket ve oryantasyon ölçümünü basitçe yapabilir. Bir diğer avantajları ise yeterince büyük tilt anahtarlarının kendi kendilerine güç kontrolü yapabilmeleridir. İvmeölçerlerde ise analog veya dijital çıkış vardır ve sonucu analiz etmek için ekstra devreler gerekir.

Gizle

Göster:
Sırala:
Adafruit Tilt Ball Switch basit hareket/yönelmeleri algılayabilen bir elektriksel anahtardır. Metal ..
14,16TL KDV Hariç: 12,00TL
SW-18020P Titreşim Sensörü, basit bir titreşim anahtarıdır. Genellikle elektronik uygulamalarda, oyu..
3,54TL KDV Hariç: 3,00TL
Tilt Sensörü – Arduino Elektronik Sensör, anahtara denk dijital giriş olarak kullanılabilen bir sens..
21,24TL KDV Hariç: 18,00TL